Hypotéky v ČR odstartovaly v roce 1995, je to tedy přes 20 let co se poskytla první bankovní půjčka určená na nemovitost. Začaly jako exkluzivní produkt, dovolit si je mohli pouze nadstandardně placení lidé a startovací průměrná sazba byla 13,3%. Splátka samotného úroku u 1 miliónové půjčky byla tedy 11.083,- /měsíčně.

 

Vývoj průměrné sazby 1995 – 2015

 

Zdroj: „Hospodářské noviny“

Zatímco první rok si hypotéku vzalo pouhých 150 osob, aktuálně má úvěr na bydlení přibližně jeden milion lidí neboli každý 10 Čech. Aktuálně cca 3 miliony Čechů má nějakou formu půjčky což celkem činí zhruba 2 biliony korun. Dlouhodobé úvěry Češi splácejí spolehlivěji než ty krátkodobé.

 

Vývoj průměrné sazby za poslední 3 roky

 

Zdroj: „Hypoindex.cz“

 

Od roku 2017 přesáhla průměrná poskytnutá hypotéka 2 miliony korun.

 

Průměrná úroková sazba za celé období co se hypotéky v ČR poskytují je lehce přes 6%.

Aktuální průměrná sazba (11/2018) je 2,78%.  Ano v předchozích 2 letech jsme zažili „krásné úrokové časy“ kdy průměrná sazba byla dokonce 1,77%. Nicméně jsem toho názoru, že i aktuální sazba je zajímavá a v porovnání s průměrnou úrokovou sazbou za celé období stále výhodná.

Výše úrokové sazby u hypoték je jeden z 5 hlavních faktorů, který ovlivňuje ceny nemovitostí na trhu. Více o tomto tématu píšu zde.