Seděla jsem s manželem v jedné naší oblíbené kavárně v Brandýse nad Labem a povídali si s dámou, která kavárnu provozuje spolu s manželem o jejich podnikání, tedy o kávě, dortech, víně a všech těch požitkářských věcech, co má každý rád. Většinou se při takových rozhovorech sklouzne i k otázce „no a co vlastně děláte Vy“? „Pomáhám lidem při prodeji jejich nemovitostí, jsem realitní makléřka“. „To je skvělé“, byla odpověď paní provozní. Začala mi vyprávět, že s manželem vlastní bytový dům, kde mají několik bytů na pronájem. Podotkla, že si vše obchodují sami a nové nájemníky hledají na Bezrealitky.cz. Ujistila jsem jí, že co se týče levných pronájmů do cca dvanácti tisíc, je to jeden z nejlepších nástrojů, jak nového nájemníka hledat. Realitní kancelář je v tomto případě méně užitečná. Zeptala se mě, zda-li pronájmy přesto dělám. „Ano dělám, pokud se jedná o klienta, který na mě získá doporučení a nechce se o nic starat, tak mu pronájem zobchoduji nebo pokud se jedná o nadstandardní pronájem, kde už není tak snadné nové nájemníky získat“. Nedělám to ale zdarma, má sazba je jeden měsíční nájem plus DPH. Na to mi odpověděla, že právě tohle ji přijde poněkud zvláštní. Když si totiž realitního makléře najme, musí mu samozřejmě zaplatit, ale pokud si sama inzeruje na Bezrealitky.cz, makléři se sami předhání v tom, aby její byt nabízeli a zcela zdarma, zaplatí jim přeci nový nájemník. Nemohla jsem jí na to říct ani slovo, měla totiž naprostou pravdu. Jaký je to paradox, když službu nepoptáte, máte ji zdarma, když ji poptáte, zaplatíte za ni. O jakou službu se ale může jednat, když je zdarma? Jakých bude kvalit? Má rada pro ni byla ta, aby i nadále pokračovala v tom, jak nové nájemníky hledá a aby makléře, kteří se jí podbízejí tím, že udělají službu zdarma nekompromisně odmítala. Nového nájemníka lze najít i přes sociální sítě a pokud máte kvalitní nájemní smlouvu, kterou napsal a zkonzultoval advokát (stažené z internetu nedoporučuji, od 1.1.2014 je platný nový občanský zákoník a ve vztahu mezi pronajímatele a nájemníkem došlo ke mnoha změn na které smlouvy na internetu ne vždy pamatují) , máte správně stanovenou tržní cenu a čas na prohlídky, tak se do divokého realitního rybníčku ponořte.

Náš večer pokračoval v přátelském duchu u všech lahůdek, které ke kavárně patří. Paní provozní jsem dala ještě pár tipů a rad, jak při pronájmu postupovat: například, aby důkladně nové klienty „vyzpovídala“ proč se stěhují, kde bydleli nebo bydlí aktuálně, jestli mají stálé zaměstnání nebo studují a jak v tomto případě budou schopni nájem platit. Zda-li mohou získat doporučení od bývalého pronajímatele. Tím eliminuje možnost, že natrefí na špatné nájemníky, kteří budou s prodlením v placením nájmu. Na klienty typu „musím bydlet hned, už včera bylo pozdě“ bych byla obezřetná a jestliže odmítá nebo není schopen odpovědět na jakoukoliv otázku, rovnou bych takového nájemníka odmítla. 

Mým cílem nebylo odradit ji od spolupráce se serverem Bezrealitky.cz při pronajímání jejich levných bytů, ale odradit ji od spolupráce s amatéry. Pokud jste rozhodnuti a schopní hledat nájemce sami, pokračujte v tom. V opačném případě si najměte prověřeného odborníka, nejlépe v lokalitě vaší nemovitosti.

Příště vám napíšu o tom, proč s prodejem na Bezrealitky.cz naopak raději nechodit a co vás čeká, pokud to přesto uděláte.

Věra.