Často od Vás slýchávám tyto otázky: “Věro, tak jdou ty ceny nemovitostí nahoru nebo dolů? Stejně je to přemrštěné, viď? Jak myslíš, že to bude?” Moc ráda bych Vám dala odpověď ohledně budoucího vývoje, ale tu neznám ani já, ani nikdo jiný. Můžeme pouze odhadovat. Ten, kdo Vám tvrdí, že ví, tak zkrátka lže. Nicméně podělím se s Vámi o svůj pohled na věc. Ceny nemovitostí ovlivňuje více faktorů, některé spolu souvisí, některé ne. Můžeme hodnotit historii cen a ano, od roku 2013, kdy se ekonomika postavila na nohy po celosvětové krizi (2008), začaly ceny nemovitostí v ČR růst. Poslední 2 roky nabraly ceny až raketové tempo, a to o desítky % (viz. obrázek). 

 

zdroj: ČSÚ

Česká národní banka kvůli tomu zpřísnila podmínky pro získání hypotéky – nyní již není možné si vzít 100% hypotéku a zvýšily se také úrokové sazby. Ty se vyhouply na přelomu roku v průměru ke 3%. V dalších měsících se sice průměrná úroková sazba snížila v řádu desetin % (viz. další obrázek), ale pro mnohé potenciální kupce zůstaly plány o koupi nemovitosti, vzhledem k nutnosti vlastních zdrojů, znemožněny. Díky tomu začal být vyšší zájem o nájemní bydlení, což jste pravděpodobně zaslechli v médiích. Některá média začala ihned křičet: “Krize nájemního bydlení”, což si opravdu nemyslím, že by nastalo. Netvrdím, že ve všech oblastech ČR je nabídka pronájmu ideální, ale ke krizi to má daleko. Dle mého názoru se to spíše vrací ke zdravé rovnováze -> nájem vs. vlastnictví. 

 

zdroj: Hypoindex.cz 

Dlouhodobě tvrdím, že Praha, co se vývoje cen týče, je takový samostatný stát. I Český statistický úřad uvádí zvlášť vývoj cen Prahy a zvlášť ostatních oblastí ČR. Praha je naše hlavní město plné historie, turismu, byznysu atd., a proto si, co se týká vývoje cen, žije tak nějak svým životem. Ačkoliv nemám v tomto případě ráda slovo „průměr“, a to kvůli nepřesnosti, tak pořád to jistý ukazatel je.

Zběsile rostoucí tempo cen nemovitostí se v necelé první polovině roku 2019 nekoná. V Praze a v některých regionech mírně rostou, v ostatních se ceny převážně drží tam, kam dospěly na konci roku 2018.  To je také důvod, proč úrokové sazby po novém roce stagnovaly. Pokud by ceny nadále výrazně rostly, ČNB by přistoupila k dalším restrikcím jako je např.: doporučení zvýšení úrokových sazeb, vyšší podíl z vlastních zdrojů či snížením násobku ročních příjmů, které nám určují kolik si můžeme maximálně půjčit aj. 

 

 

Ceny nemovitostí jsou na svém historickém maximu. Co se týká prodeje, je vhodná doba. Ekonomika může dále růst, platy porostou a ceny nemovitostí půjdou nahoru také. Ale jak dlouho toto období ještě potrvá? Stejně jako s budoucím vývojem, můžeme opět jen odhadovat. Od roku 2014 slyším ze všech stran, i od uznávaných ekonomů: „Krize je tu určitě do jednoho roku až dvou…“

Pokud hodláte koupit nemovitost za tržní cenu a dlouhodobě ji vlastnit (min. 8-10 let), mohu to s čistým svědomím doporučit. V opačném případě, tedy pokud kupujete za tržní cenu a hodláte spekulovat, či víte, že nemovitost budete vlastnit z jakéhokoliv důvodu pouze pár let, tak bych koupi nedoporučila. Riziko, že proděláte, je příliš velké.

 

Vlastníte nebo kupujete nemovitost? Chtěli byste znát aktuální tržní cenu?